...mit der Nummer Eins...

A vékony srácról a kapuban, Bp. I-ről és példaképeimről

Friss topikok

  • gaborge: @Meoni: sokáig gondolkoztam, hol láttam már Hvidt alkaros mozdulatát. Aztán beugrott: a nem kevésb... (2013.11.25. 22:06) Finish him!
  • gaborge: hát ha már álmodozok, akkor azt, hogy pl. 23 éves vagyok :) (2013.10.04. 13:45) A kapus mindig kulcsjátékos
  • Meoni: Bizony ajánlom, minden kedves kapusnak a figyelmébe, Landin veszprémi teljesítményét. Jó 10 perci... (2013.10.01. 07:59) Lassan, de biztosan
  • gaborge: ha egyszer nincs kapuralövés, nem lehet védés sem :) ezt a heteseknél is így szoktam számolni (2013.05.06. 11:07) Kékben
  • Meoni: Ha egy jelenetet ki kéne emelnem, akkor az biztos az volna, amikor a Rufusz hozta fel a labdát és ... (2012.12.08. 11:10) Effektív sportélmény

A kötelező

2013.03.20. 11:50 gaborge

Kapusként hibázni triplán rossz. Az eredmény és a csapat szempontjából elsősorban: a kapushiba nettó hiba, helyből -1 az eredménynek. Másodsorban magad miatt: ki a rák örül annak, ha ront, nem azért megyünk oda nyilván. Harmadrészt, ami a cseresznye a habon a tortán: utána az egésznek az értékelése. A látványos hiba beleég az emberek retinájába, és meghatározza a véleményüket arról a meccsről. Ez rendben van, ha a hibák mellé védés sincs, ilyenkor nincs miről beszélni. A bosszantó, ha amúgy vannak védések is, pláne, ha viszonylag sok. Az emberek jobban viselik, ha megfogsz három rossz lövést és bekapsz három jót, mint fordítva.

Példába helyezve: egy jó kezű, rutinos átlövő szerez 20 lövésből 8 gólt egy meccsen (acélos 40%), ebből 3 (!) potya.  Biztosak lehetünk benne, hogy ezt mindenki rosszabbul éli meg, mintha lőne 12 gólt potya nélkül. Különösen így van, ha annál a 12 gólnál a kötelezőt védted.

A kötelező egy egyébként hasznos fogalom és támpont. Azt a részét jelöli a kapunak, ahová az ellenfél legnagyobb valószínűséggel lő, mert az a technikailag legegyszerűbb lövés (pl. ballövőnek jobb felső), vagy mert arra kényszeríti a védelem. Ha ezt védi az ember, a legnagyobb esélye van hárítani. Kapushiba az, ha ettől indokolatlanul térnek el. Kicsit más a helyzet, ha olyan játékossal állunk szemben, akiről tudjuk, hogy képes a lövéseit variálni és szívesen tér el a kötelezőtől. Ilyenekből van jó pár már a mi osztályunkban is, sőt, itt van csak igazán sok :) Ekkor a kapus nem hagyatkozik csak a kötelezőre, mert mégiscsak hülyén néz ki tízből tízszer a hosszú egyenesbe feküdni, ha amúgy a lövő tízből ötször visszahúzott felsőt lő, és nem mondja meg előre, mikor óhajt változtatni (a többség ilyen). Különösen igaz ez, ha a védelem is bele-belehibázik a maga oldalába.

Ha a kötelező az lenne, amit sokan értenek rajta, az átlag kézimeccs 12-10-re végződne: a kapusoknak nem kéne kételkedni, hogy oda érkezik a labda, a lövők meg nem akarnának / tudnának többször máshová lőni. Hogy ez nem így van, azt gyakran láthatjuk nálunk magasabb osztályban is. A "kötelező" nem varázsrecept a jó kapusteljesítményre, inkább jó B-terv, ha semmi nem működik. Meg kell tanulni  a lövő mozdulatait olvasni, a védelemmel összhangban mozogni, elővételezni a múltbéli tapasztalatok alapján - és persze nem mellényúlni a labdáknak, ha már egyszer ott vagy, ahol kell.

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://aliasbitter.blog.hu/api/trackback/id/tr565149856

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása